Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Benešovy dekrety a odsun jsou ostudou našeho státu

Nemůžu souhlasit se všeobecným názorem, že vyhnání (termín vysídlení se mi jeví notně eufemisticky) našich německých spoluobčanů, které proběhlo po skončení druhé světové války, bylo nevyhnutelné, natož pak humánně provedené. Ačkoliv odsun definitivně vyřešil problematiku integrace našich německých spoluobčanů v rámci republiky a obyvatelé Sudet se v průběhu let 1933 až 1939 podíleli na rozbití Československé republiky, nelze tyto argumenty považovat za směrodatné.

Sudetští Němci nebyli viníky
Pravda o odsunu není tak černobílá, jak se většina politické reprezentace dnes i v minulosti snažila veřejnosti namluvit. Sudetští Němci, stejně jako drtivá většina obyčejných obyvatel Německa, byli samotnou válkou a následnými událostmi natolik potrestáni, že nebylo třeba je jakkoliv dále trestat. Hlavní viníci holocaustu a válečných zločinů byli potrestáni Norimberskými procesy a dalšími soudními tribunály spojeneckých mocností. Na rozdíl od sovětských představitelů si západní státy vzpomněly na podobnou situaci, která nastala po listopadu 1918. Jakékoliv šikanování a utlačování obyvatel poražené říše by logicky vedlo ke vzniku stejné situace, která nastala v meziválečném Německu. Naopak, politika podpory ekonomického růstu a zvyšování životní úrovně Němců vedla ke stabilizaci veřejného života v poválečném Německu a zamezila opětovnému růstu extremismu, jak pravicového, tak levicového.

Sudetští Němci navzdory tvrzení převážně nacionalistických částí československé veřejnosti na připojení k Třetí Říši nevydělali, ba naopak. Odbyt tamějšího průmyslu a zemědělství narazil na tvrdé podmínky v Říši, nezaměstnanost v této části Říše dosahovala maxima, statisíce mladých mužů padly na východní i západní frontě. Sudetští Němci byli považováni za občany druhého řádu, přivandrovalce. Adolf Hitler jim sliboval návrat do mateřské vlasti, ve skutečnosti však byli zneužiti jako figurky stejně tak, jako například Maďaři, Rumuni a dokonce i Slováci. Obyvatelé Sudet nejsou hlavními viníky rozbití republiky, kterou pomáhali na konci dvacátých a na počátku třicátých let budovat (často zapomínaným faktem je aktivní účast Němců na vládě, kterou historiografie nazývá kolébkou československé demokracie). Je jím nacionální socialismus a rozpínavé a chladnokrevné choutky Hitlerovy.

Omluvený teror
Po květnové revoluci roku 1945 se v Československu chopily moci síly, které v mnoha případech jenom převlékly kolaborantský kabát a počaly rozsévat krvavou spravedlnost. Frustrovaní a násilničtí samozvanci se rozhodli pro mstu, stejně tak, jako hyeny požírají tygra až poté, co mrtev padne k zemi. Msta nemohla být provedena na vojácích, ti už byli dávno internováni a posláni zpět do Říše - nejlépe se v takovém případě mstí na bezbranných a v drtivé většině nevinných. Podobnou situaci mimochodem zažilo Československo po Mnichovu, kdy vyplaval na povrch hnus, který byl po celou dobu první republiky dušen (viz. osud Karla Čapka, antisemitské zákony přijaté už měsíc po podstoupení Sudet apod.)

Vítězství Henleinovy strany ve volbách roku 1935 (které jen šikovnými a zároveň nedemokratickými způsoby vláda proměnila ve vítězství agrárníků) se v souvislostech dá srovnávat s vítězstvím komunistů o 13 let později, proto jej nelze považovat za pádný argument pro odsun, stejně jako nelze aplikovat na Němce kolektivní vinu. V drtivé většině byli odsunuti lidé, kteří měli pramalý vliv na rozpoutání druhé světové války a v konečném důsledku se nepodíleli na teroru namířeném proti Čechům.

Majetek, který byl odsunutým Němcům zabaven, nebyl v drtivé většině použit na obnovu republiky, nýbrž byl rozkraden všemožnými akčními výbory a rudými teroristy. V mnoha případech byl nabytý majetek komunistickou mocí v průběhu následujících let použit k uplacení voličů a sympatizantů. Nadále se kradlo i židovským spoluobčanům. Nejméně tisíc Židů, kteří před válkou obývali Sudety, bylo na základě jejich německé národnosti po návratu z koncentračních táborů odsunuto a okradeno o zbytek majetku.

Existují trestné činy, které lze v dějinných souvislostech pochopit, nikoliv však zapomenout a amnestovat. Zákon č. 115/1946 Sb. eufemisticky zvaný zákonem „o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků“ amnestuje přesně ty živly, které se během odsunu Němců podíleli na masakrech, ze kterých stačí zmínit případ jistého Václava Boudy. Tento velitel internačního tábora v Hranicích na Moravě opakovaně znásilňoval a mučil zajaté Němky, přičemž jich několik zemřelo. Na základě zákona 115/1946 Sb. byl plně amnestován.

Mnoho masových vražd nevinných Němců bylo podobným způsobem pardonováno a z hlediska právního zapomenuto. Kolik poslanců Prozatímního Národního shromáždění tušilo, co se skrývá za paragrafem jedna, které říkalo, že „jednání, k němuž došlo v době od 30. září 1938 do 28. října 1945 a jehož účelem bylo přispěti k boji o znovunabytí svobody Čechů a Slováků nebo které směřovalo ke spravedlivé odplatě za činy okupantů nebo jejich pomahačů, není bezprávné ani tehdy, bylo-li by jinak podle platných předpisů trestné“. Tušil to i prezident Beneš, když tento zákon podepisoval?

To samé platí o opravdových Benešových dekretech, například zákony 108/1945 Sb. „o konfiskaci nepřátelského majetku“ a 12/1945 Sb. „o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa“, které připravily tři milióny lidí o jejich majetek bez jakékoliv náhrady a umožnily tento majetek rozkrást. Další zákon 33/1945 Sb. „o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské“ připravil o právní ochranu bývalé obyvatele Československé republiky a de facto znemožnil trestní stíhání vrahů a zlodějů, kteří se svých činů dopustili na postižených Němcích a Maďarech.

Benešovy dekrety jako jed demokracieOdvažuji se tvrdit, že Česká republika v současné době stále udržuje při životě zákonná opatření, která fakticky amnestují masové vrahy a zloděje a kryjí bezpráví, učiněné na bezbranném obyvatelstvu. Dokud bude v naší zemi existovat podobný zákon, nelze mluvit o demokracii a svobodě, protože jsme po komunistické diktatuře přejali jeden ze stěžejních zákonů. Samotný odsun Němců lze z dějinného hlediska a atmosféry tehdejší doby pochopit, pardonování vražd však nikoliv.

Zde opět úřaduje populismus. Mnoho občanů stále vidí v Benešových dekretech důkaz českého vítězství nad nacismem, někteří samozřejmě také právní normu, která jim přiznává majetky, zabavené našim německým spoluobčanům. Kdy si Češi konečně uvědomí, že jsme de facto vyhnali a zčásti povraždili naše spoluobčany, kteří ekonomicky a kulturně přispěli k vyspělosti Českých zemí? Kdy si konečně Češi a jejich politická reprezentace uvědomí, že tento problém nelze do konce věků zametat pod koberec a je třeba jej řešit?

Co třeba začít omluvou? V integrované Evropě je vypořádání se s minulostí prvním krokem. Ostatní země, které vyhnaly Němce a zabavily jejich majetek, již dávno projevily lítost. Neříkám, že by se Němci měli vrátit zpět na svá historická území, ale je třeba alespoň projevit vstřícnost. Jsme přeci už o několik generací dál.

Kdy to pochopíme i my?

Autor: Radek Hlaváček | čtvrtek 7.1.2010 14:15 | karma článku: 25,79 | přečteno: 3435x
  • Další články autora

Radek Hlaváček

Není poražených

Jen několik dnů uběhlo od klíčového hlasování o vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka a to, co bylo ještě před několika měsíci pouhým snem velké části české společnosti, se pravděpodobně stane realitou a k předčasným volbám bychom měli zamířit v říjnu nebo v listopadu tohoto roku. Dovoluji si tvrdit, že po nedávných událostech není poražených, ale pouze vítězů.

11.8.2013 v 16:40 | Karma: 9,09 | Přečteno: 747x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Jako sociální demokraté bychom měli říct ne spolupráci s komunisty

Za těch více jak sto třicet let existence se sociální demokracie s komunisty nespočetněkrát utkala v soubojích o přízeň levicových voličů a i samotné místo na slunci. Vítězství střídaly porážky, tu zatím největší a doposavad poslední z roku 1948, během které sociální demokracie selhala jako strážný pes demokracie, následovaly čtyři desítky let zákazu a poroby „uvědomělejšími“ soudruhy. V dnešní době bychom si my, sociální demokraté všech věkových kategorií, neměli uvědomovat pouze ty „pro“ v otázce spolupráce s komunisty, ale i „proti“ a nikdy bychom neměli podlehnout iluzi, že komunisté jsou naši spojenci. Nikdy nebyli a nikdy nebudou!

7.11.2012 v 11:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 1519x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Multikulturalismus a nemocná společnost

Kritické zhodnocení současné snahy o odmítnutí zdánlivě nefunkční multikulturní společnosti. Píše se podzim roku 2010 a německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s mladými křesťanskými demokraty pronáší projev, který se možná jednou bude citovat v učebnicích dějepisu. Zřejmě jako první představitelka některého ze západních demokratických států přiznala, že alespoň v Německu pokus o vytvoření multikulturní společnosti selhal.

16.12.2010 v 12:00 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2012x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Co pro mě znamená pojem občanská společnost - esej

Esej na téma občanské společnosti a současné situace ve světě. Existuje dnes něco na způsob občanské společnosti, nebo to, co za ni dnes považujeme, je spíše součást mainstreamu, který bezmezně podporuje současný systém? Existuje vůbec něco lepšího než svět, ve kterém žijeme?

13.12.2010 v 17:40 | Karma: 9,16 | Přečteno: 1810x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Přestaňme podněcovat třídní nenávist

Současná předvolební kampaň vyostřuje domnělý souboj „na život a na smrt“ mezi různými skupinami občanů České republiky. Jde o součást negativní kampaně, která běží nepřetržitě už od nástupu Jiřího Paroubka do funkce ministerského předsedy v roce 2005 a ovzduší ve společnosti škodí více, než cokoliv jiného.

29.3.2010 v 11:55 | Karma: 41,59 | Přečteno: 8319x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Krátce o současnosti a budoucnosti české pravice

O tom, že se česká pravice nachází v období těžké ideové a personální krize, není pochyb. Po (ne)vyhraných volbách v létě 2006 se sice poprvé po deseti letech podařilo pravici zformovat vládu (byť s velkou prodlevou), ale stejně jako v roce 1996 závisela ve velké míře pouze a jedině na libovůli sociální demokracie. Už po hlasování o důvěře bylo jasné, že tato vláda leží a běží na dobré náladě dvou levicových přeběhlíků a neposlušného křídla Strany Zelených, v případě rebelie těchto slabých článků pak na Jiřím Paroubkovi, respektive na schopnosti Mirka Topolánka dohodnout se s opozicí.

25.3.2010 v 22:36 | Karma: 12,19 | Přečteno: 1499x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Jedině sjednocená Evropa je zárukou míru

Stovky a tisíce stránek už byly popsány o ekonomickém zázraku zvaném Evropská unie, přední analytici a ekonomové se již několik desítek let předhánějí ve chvále sjednoceného a svobodného trhu, který Brusel svým členům nabízí. Je to bezpochyby pravda, navzdory tvrzení zarytých euroskeptiků a samozvaných všeználků Česká republika na vstupu do Evropské unie vydělala.

11.1.2010 v 14:35 | Karma: 11,21 | Přečteno: 1430x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Esej: Demokracie za třicet korun

Když generace mých rodičů a prarodičů stála na Václavském náměstí a zvonila klíči, nebyl jsem ještě ani na světě. Do demokracie jsem se narodil a už mi asi nikdo z podvědomí nevykrojí pocit, že svoboda projevu a politického názoru je něčím, co zde bylo odjakživa. Po dvacetileté zkušenosti si však Češi musí položit zásadní otázku - k čemu bylo dvacet let svobody?

6.1.2010 v 22:23 | Karma: 28,11 | Přečteno: 3114x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Quo vadis, homo egalitus? aneb krátce o ČSSD

Podle průzkumů veřejného mínění by v současné chvíli parlamentní volby s přehledem až deseti procent vyhrála sociální demokracie. Jde o jakousi premiéru, vždyť poprvé od listopadu 1989 existuje reálná šance účasti komunistů na sestavování vlády. Česká společnost dlouhodobě tíhne k levici, pravicová část populace bije na poplach. Máme důvod se bát o osud demokratické společnosti? Co vlastně můžeme čekat od vlády ČSSD, která by poprvé v historii České republiky nezávisela na hlasech středových stran?

5.1.2010 v 21:50 | Karma: 29,17 | Přečteno: 4996x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Školné není v zájmu společnosti

Téměř každý ekonom vám bez váhání potvrdí, že zdravá a vzdělaná společnost je základem fungujícího a prosperujícího státu. Problematika školného hýbe českou politickou scénou již od samého vzniku naší mladé demokracie.

16.12.2009 v 13:30 | Karma: 17,28 | Přečteno: 1352x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Podzim je za námi a hle, jak se nám "sešívá" sportovní žurnalistika

Kamarád se mě před nedávnem zeptal na zajímavou otázku. Je úspěšnější ten tým, který drží mistrovský titul a Český pohár a v polovině soutěže je druhý, nebo ten, který utržil rekordní českou prohru v rámci Ligy mistrů a v polovině soutěže je první? Jistě, jde i o jiné věci - o disciplínu na hřišti, fotbalovou krásu, úspěchy v evropských soutěžích apod., ale míra, jakou domácí tisk protěžuje "vršovické", je neúnosná.

28.12.2007 v 22:06 | Karma: 12,73 | Přečteno: 1189x | Sport

Radek Hlaváček

Je dobrým krokem usmíření se s komunisty?

Prezident Klaus před nedávnem prohlásil, že je proti komunismu, nikoliv však proti KSČM. Před kontroverzními prezidentskými volbami si tak rýpnul do citlivého místa polistopadové společnosti. Československá politická špička nevyužila záhy po pádu totalitního režimu šanci na jakékoliv vypořádání se s komunistickou stranou. Podle pana prezidenta je každý pokus o reparát v současné chvíli spíše k smíchu. Dovolím si také se k tématu skromně vyjádřit.

25.12.2007 v 19:43 | Karma: 16,86 | Přečteno: 1622x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Uzavřený kruh politického výběru

Rezignace a bezmoc. Často jediné emoce, na které se vzhledem k politické scéně vzmůžou voliči. Před necelými dvěma lety proběhly parlamentní volby, které skončily nejhůře, jak jen bylo možné - remízou, která stát předurčila k dalšímu balancování nad propastí nestability.

23.12.2007 v 11:15 | Karma: 13,59 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Proč říct ne vládní reformě zdravotnictví

Už jen několik dní zbývá do slavnostní (nebo smuteční?) premiéry takzvané vládní "reformy zdravotnictví". Ačkoliv stojí jen na dvou hlasech přeběhlíků a obsahuje řadu nepřesností a kontroverzních pasáží, ani Ústavní soud nemohl zatáhnout za záchrannou brzdu. Od prvního ledna si budeme přitahovat opasky...

22.12.2007 v 13:52 | Karma: 20,67 | Přečteno: 1591x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Mělo by se náboženství vyučovat na školách?

Evropská společnost se od konce druhé světové války sekularizovala. V zemích východní Evropy byl tento jev radikálnější, po revolucích následovalo tvrdé potírání církve jakožto konkurenta komunistickým stranám. Ze škol "zmizela" nejen prvorepubliková historie, ale také důležitá fakta o křesťanství a náboženském sebeurčení. Měli bychom to na počátku 21. století změnit?

1.8.2007 v 19:00 | Karma: 16,79 | Přečteno: 1291x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Tour du Dopage?

Tak nám skončila Tour, paní Müllerová, povzdychl by si dobrý voják Švejk a složil noviny. Žádné nadšení, žádný obdiv. Kde je ten starý závod, který bavil všude, kde se lidé zajímali o cyklistiku, kde je úcta ke sportovcům, kteří celý den šlapou do pedálů a perou se o žlutý trikot?

30.7.2007 v 8:00 | Karma: 9,35 | Přečteno: 951x | Diskuse| Sport

Radek Hlaváček

Mediální scéna je příliš malá

Vzhledem k tomu, že se o česká tištěná média a zpravodajství obecně zajímám, nemůžu přehlédnout věc pro čtenáře, ale i novináře nemilou - vzhledem k nepočetnosti obyvatelstva naší země, nedostatečné znalosti cizích jazyků mezi čtenářstvem (vysvětlím níže) a juvenilním stavu většiny žurnalistického osazenstva se stále plácáme na malém rybníčku.

20.7.2007 v 15:03 | Karma: 12,40 | Přečteno: 1119x | Diskuse| Média

Radek Hlaváček

Liberecký trapas a (Ne)zmar v Intertotu

Český fotbal se už částečně otřepal z korupčních kauz a špatných výkonů národní reprezentace a tu přišlo léto, kdy se má rozhodnout o tom, kam český fotbal za uplynulý rok došel. Dokáže se letos postavit evropským celkům tak, jako se dokázala například Sparta, která uhrávala pravidelně relativně ucházející výsledky v rámci Ligy mistrů? Dostane se Slavia konečně do miliónové soutěže? Liberec možná naznačil, že to opět nebude slavné...

19.7.2007 v 14:11 | Karma: 13,48 | Přečteno: 2028x | Diskuse| Sport

Radek Hlaváček

Vzpomeňme na Španělsko

Před 71 lety padly první výstřely dnes opomíjené a přesto pro evropský kontinent obrovsky důležité občanské války ve Španělsku. Ideály a emoce po několika měsících nahradily ideologie, nad Iberským poloostrovem se zatáhly mraky mezinárodní intervence a ze Španělska se stala střelnice mocností...

18.7.2007 v 23:00 | Karma: 10,80 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Nedělejme z Jiřího Paroubka strašáka

Když jsem před více jak rokem postával na demonstraci proti komunistům na Letné, pociťoval jsem dvojí odpor. Jeden, klasicky pochopitelný, byl namířen proti samotné rudé straně, která nejprve v Rusku a poté i v naší zemi zavedla totalitní režim a teror. Druhý směřoval proti osobě Jiřího Paroubka, který zrovna v té době ztělesňoval možnost návratů starých časů. Ale nepřeháněli jsme a nepřeháníme to trochu?

17.7.2007 v 23:16 | Karma: 16,12 | Přečteno: 1600x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2048x
Student Právnické fakulty UK, člen Krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a Obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 3, I. místopředseda Mladých sociálních demokratů v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám