Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Multikulturalismus a nemocná společnost

Kritické zhodnocení současné snahy o odmítnutí zdánlivě nefunkční multikulturní společnosti. Píše se podzim roku 2010 a německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s mladými křesťanskými demokraty pronáší projev, který se možná jednou bude citovat v učebnicích dějepisu. Zřejmě jako první představitelka některého ze západních demokratických států přiznala, že alespoň v Německu pokus o vytvoření multikulturní společnosti selhal.

Přibližně ve stejné době zahajuje francouzská vláda proces vyhoštění početné romské komunity do jejich domovů, tedy zejména Rumunska. Ve švédském Stockholmu vybuchuje v automobilu nastražená nálož a řada dalších plánovaných útoků je zmařena. Policie oznamuje, že se jednalo o útok radikálů v reakci na švédskou účast v Afghánistánu. V České republice probíhá ostře sledovaný proces s představiteli arménské mafie v čele s tajemným „vorem v zákoně“ Soghojanem.

Nemusíme se však věnovat pouze dění v roce 2010, stačí se vrátit časem skrz poslední desetiletí a sledovat zdařené i nezdařené pokusy o teroristické útoky ve Španělsku a Velké Británii, problémy se slavnými satirickými kresbami proroka Mohammeda v severských státech a řadu dalších důkazů toho, že teorie o možnosti začlenění menšin do západní demokratické společnosti dostává výrazné trhliny, nebo, jak míní Angela Merkelová, úplně selhala. Mnoho lidí dnes považuje za počátek konce ideje o multikulturní společnosti ono tragické úterý 11. září 2001, kdy provedla teroristická organizace Al-Kajdá útok na budovy Světového obchodního centra.

Ve skutečnosti byla tato idea mrtvá ještě dříve, než se ji západní společnost pokusila uvést do praxe. Problém totiž netkví ve způsobu, jakým se vlády snaží začlenit imigranty do společnosti, ale v podstatě fungování společnosti jako takové.

Svět je už po staletí a tisíciletí v zajetí myšlenky, že peníze a bohatství činí člověka šťastným. Naši předci vybudovali společnost, která považuje bohatství za nejmarkantnější důkaz lidského úspěchu, lidskou chudobu pak za běžnou věc a výsledek „přírodní loterie“. S posměchem hledíme na kmenová společenství, která žijí v absolutní chudobě (alespoň podle dnešních měřítek) v amazonské džungli, v Egyptě si vykračujeme v padnoucím oděvu chudinskými čtvrtěmi Káhiry, do Severní Koreje jezdíme sledovat tamější chudobu a ještě o tom natočíme film. Střet západní kultury s kteroukoliv jinou, více či méně vyvinutou kulturou (sic!) skončí pokaždé pro turistu jedním zásadním ponaučením, které naší společnost pouze posouvá dále do marastu – máme se lépe, u nás je bohatství.

Dokážeme léčit antibiotiky takové nemoci, které jsou v Africe považovány za smrtelné, a naše kojenecká úmrtnost je ve srovnání s ostatním světem směšně malá. Z bran našeho školství vychází každý rok kvanta titulovaných studentů, kteří pak nosí domů pravidelnou výplatu, létáme, jezdíme v automobilech, jakýkoliv druh kultury máme na dosah roku a jíme šťavnaté ovoce i během nejtužších lednových mrazů.

Vidina tohoto druhu bohatství, které světu prezentujeme jako to jediné správné a vedoucí ke štěstí, pak každoročně vyrve z kořenů vlasti statisíce, ba možná miliony migrantů, kteří překonávají tisíce kilometrů cestou za novým domovem a příslibem štěstí.

Jenže naše společnost ve skutečnosti není šťastná a migranti to brzy zjistí. Cena za toto imaginární štěstí je příliš vysoká.

Naše zdravotnictví poznává nemoci, o kterých křováci nikdy neslyšeli – namátkou deprese, křivá záda z neustálého sedění u počítače, obezita a rakovina plic. Dětí se rodí stále méně, protože je pro matky přednější kariéra, než potomstvo. Naše školství generuje vzdělané vysokoškoláky, ale na bezesporu úctyhodná zaměstnání, jako jsou učitelé, lékaři, ale i dělníci či řemeslníci klade stát směšně malý důraz a nedokáže absolventy středních škol přimět studovat i něco jiného, než na trhu práce bezcenné humanitní předměty nebo přebytky trpící práva a ekonomii. Jeden let letadlem za dovolenou na přeplněné pláži se nesmazatelně projeví na životním prostředí, nekonečně zacpané silnice generují jen další stres a úmrtí v autonehodách, naše planeta díky našemu imaginárnímu bohatství chátrá.

Do takové společnosti migranti přicházejí a zde je jim nabízen lepší život.

Nesmíme se divit, že teorie o multikulturní společnosti nefungují. Když nefunguje společnost jako taková, nemůžeme se snažit o implementaci dalších kultur a jejich přizpůsobení té naší – to spíše my bychom se měli zastydět a začít pracovat na sobě, než odsoudíme ostatní kultury jako nepřizpůsobivé.

Jediný, kdo je na celé Zemi nepřizpůsobivý a v konečném důsledku zaostalý, jsme my sami.

Probuďme se.

Autor: Radek Hlaváček | čtvrtek 16.12.2010 12:00 | karma článku: 16,43 | přečteno: 2012x
  • Další články autora

Radek Hlaváček

Není poražených

Jen několik dnů uběhlo od klíčového hlasování o vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka a to, co bylo ještě před několika měsíci pouhým snem velké části české společnosti, se pravděpodobně stane realitou a k předčasným volbám bychom měli zamířit v říjnu nebo v listopadu tohoto roku. Dovoluji si tvrdit, že po nedávných událostech není poražených, ale pouze vítězů.

11.8.2013 v 16:40 | Karma: 9,09 | Přečteno: 747x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Jako sociální demokraté bychom měli říct ne spolupráci s komunisty

Za těch více jak sto třicet let existence se sociální demokracie s komunisty nespočetněkrát utkala v soubojích o přízeň levicových voličů a i samotné místo na slunci. Vítězství střídaly porážky, tu zatím největší a doposavad poslední z roku 1948, během které sociální demokracie selhala jako strážný pes demokracie, následovaly čtyři desítky let zákazu a poroby „uvědomělejšími“ soudruhy. V dnešní době bychom si my, sociální demokraté všech věkových kategorií, neměli uvědomovat pouze ty „pro“ v otázce spolupráce s komunisty, ale i „proti“ a nikdy bychom neměli podlehnout iluzi, že komunisté jsou naši spojenci. Nikdy nebyli a nikdy nebudou!

7.11.2012 v 11:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 1519x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Co pro mě znamená pojem občanská společnost - esej

Esej na téma občanské společnosti a současné situace ve světě. Existuje dnes něco na způsob občanské společnosti, nebo to, co za ni dnes považujeme, je spíše součást mainstreamu, který bezmezně podporuje současný systém? Existuje vůbec něco lepšího než svět, ve kterém žijeme?

13.12.2010 v 17:40 | Karma: 9,16 | Přečteno: 1810x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Přestaňme podněcovat třídní nenávist

Současná předvolební kampaň vyostřuje domnělý souboj „na život a na smrt“ mezi různými skupinami občanů České republiky. Jde o součást negativní kampaně, která běží nepřetržitě už od nástupu Jiřího Paroubka do funkce ministerského předsedy v roce 2005 a ovzduší ve společnosti škodí více, než cokoliv jiného.

29.3.2010 v 11:55 | Karma: 41,59 | Přečteno: 8319x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Krátce o současnosti a budoucnosti české pravice

O tom, že se česká pravice nachází v období těžké ideové a personální krize, není pochyb. Po (ne)vyhraných volbách v létě 2006 se sice poprvé po deseti letech podařilo pravici zformovat vládu (byť s velkou prodlevou), ale stejně jako v roce 1996 závisela ve velké míře pouze a jedině na libovůli sociální demokracie. Už po hlasování o důvěře bylo jasné, že tato vláda leží a běží na dobré náladě dvou levicových přeběhlíků a neposlušného křídla Strany Zelených, v případě rebelie těchto slabých článků pak na Jiřím Paroubkovi, respektive na schopnosti Mirka Topolánka dohodnout se s opozicí.

25.3.2010 v 22:36 | Karma: 12,19 | Přečteno: 1499x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2048x
Student Právnické fakulty UK, člen Krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a Obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 3, I. místopředseda Mladých sociálních demokratů v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám